De kracht van angst

De kracht van angst

Wat als angst je niet alleen tegenhoudt, maar je ook laat zien waar je jezelf verliest? Soms begint vrijheid op het moment dat je durft te voelen wat je eigenlijk al weet.

Onlangs had ik met een vriend een gaaf gesprek over angst. Wat is het eigenlijk, wat doet het met je? Hoe sterk kan angst zijn? Omdat gesprekken over angst ook regelmatig terugkomen tijdens een coaching, licht ik het even uit.

Angst is emotie, aangewakkerd door wat iemand heeft meegemaakt of denkt mee te gaan maken. Angst zit dus in het hoofd. Gedachten over wat er zou kunnen gaan gebeuren, houden je weg van wat je eigenlijk zou willen doen. Wanneer de angst diep genoeg zit, ontstaat vermijdingsgedrag of erger nog, een paniekaanval.

Daarmee houden je gedachten je dus weg van wie je eigenlijk bent …

Bang bijvoorbeeld wat de ander over je zou denken. Deze angst kom ik in veel coachtrajecten tegen. En deze angst beperkt je dus om aan te geven wat jij belangrijk vindt, om voor jezelf op te komen, om gewoon jezelf te kunnen zijn.

Met alle gevolgen van dien. Want dan maakt jouw angst, dat je aan jezelf voorbij gaat, niet durft te kijken naar en op te komen voor jouw eigen wensen en behoeften, alleen rekening houdt met de ander, gevoed door de angst om deze “vriend(in)” kwijt te raken.

De angst om eenzaam te zijn, maakt dat je sociaal wenselijk gedrag gaat vertonen om niet nog meer mensen om je heen te verliezen. Soms staat dit gedrag mijlenver af van wie je werkelijk bent. Met als gevolg dat je als nep ervaren wordt, de mensen om je heen voelen dat er iets niet klopt, waardoor deze mensen je dus laten vallen.

Met de coachee kijk ik naar waar jouw angst is ontstaan en naar wat angst is. Dat jouw angst alleen in het verleden of in de toekomst leeft. Gevoed wordt door jouw gedachten. Wat gebeurt er wanneer je die gedachten stop zou zetten? Wat zou er gebeuren wanneer je alleen ‘nu’ zou leven?

Wat zou er gebeuren als je jezelf zou accepteren, zoals je bent. Inclusief de dikke handleiding die bij jou hoort. Dat je zou durven luisteren naar je gevoel? Je daardoor zou durven laten leiden? Afscheid zou durven nemen van mensen, die energie kosten en jou een negatief gevoel geven?

In zo’n coachtraject kijk ik hoe angst om te buigen. Wat betekent het als je niet aangeeft wat voor jou belangrijk is? Wat betekent het als jij niet luistert naar jouw gevoel en geen gehoor geeft aan wat jij nodig hebt? Wat doet dat met je, hoe voel jij je dan? Door het belang van opkomen voor jezelf uit te lichten, komt vaak het lef om de angst aan te kijken. Om met meer durf aan te geven waar jouw wensen en behoeften liggen.

Met een eenvoudige werkvorm breng jijzelf jouw behoeften in kaart. Vaak heel confronterend wanneer dat wat jij nodig hebt, visueel geworden is. Maar ook verhelderend omdat ineens duidelijk wordt, waar jij op moet letten als je voor jezelf gaat zorgen.

Angst is dus om te buigen. Om te buigen naar zelfvertrouwen, naar opkomen voor jezelf, naar op jezelf passen, naar balans vinden voor jezelf, naar jezelf kunnen zijn zonder dat je beperkt wordt door je gedachten. Zodat je meer kan leven vanuit je innerlijke “ik”. Omdat angst een emotie is, doet het wel wat met je. Maar door de emotie aan te kijken, door je angst te voelen, kom je er sterker uit. Want de pijn die je ervaart wanneer je angst aankijkt, zorgt ervoor dat je over je angst heen kan stappen. Kan gaan leven zoals jij bent …

Over de auteur

Foto van Arno Peters

Arno Peters

Mijn naam is Arno.
Nieuwsgierig naar mensen, het leven en alles wat zich onder de oppervlakte afspeelt. Naar wat we voelen, wat ons raakt en wat ons dichter bij onszelf en elkaar brengt.

In mijn blogs schrijf ik over thema's die ik tegenkom in gesprekken, ontmoetingen en mijn eigen leven. Soms persoonlijk, soms beschouwend, maar altijd vanuit de uitnodiging om even stil te staan bij wat er werkelijk in je leeft.

Lees meer over mij
Deel deze blog op sociale media:

Stuur mij een berichtje

Misschien raakte iets in deze blog je. Een zin, een gevoel, een herinnering of juist een vraag. Ik vind het mooi om te horen wat er bij jou in beweging komt. Deel het gerust onder deze blog, of stuur me een mailtje als dat fijner voelt. Wie weet ontstaat er vanuit jouw reactie weer een mooi gesprek.

Lees meer van mijn blogs

Bewustwording
Arno

Passie

Misschien gaat passie niet over wat je doet, maar over wat het met je doet. Over dat gevoel van vreugde, energie en betekenis dat ontstaat wanneer iets echt bij je past.

Lees verder »
Spiritualiteit
Arno

Een explosie van bewustzijn

Wat als je niet steeds iets hoeft te begrijpen, oplossen of bereiken? Soms ontstaat rust juist wanneer alles even stilvalt en je alleen nog aanwezig hoeft te zijn bij wat er is.

Lees verder »
Spiritualiteit
Arno

De nieuwe wereld

Wat als de nieuwe wereld niet ergens in de toekomst ligt, maar begint in jou? In de keuzes die je vandaag maakt voor meer liefde, zachtheid, verbinding en trouw zijn aan wie je werkelijk bent.

Lees verder »
Eenzaamheid
Arno

Een gesprek over het licht in onszelf

Wat als je niet hoeft te vechten tegen de donkere stukken in jezelf, maar ze juist mag leren begrijpen? Misschien ontstaat er dan ruimte om te herinneren hoeveel licht, liefde en vrede je zelf al in je draagt.

Lees verder »
Jongvolwassenen
Arno

Betekenisvol leven

Wat als je niet vastloopt omdat je niet wilt werken, maar omdat je niet meer voelt waarvoor je het doet? Soms zit achter het verlies van motivatie een veel diepere vraag: waar kan ik werkelijk van betekenis zijn?

Lees verder »
Stress
Arno

Op weg naar een nieuwe jij

Soms voel ik al bij een eerste ontmoeting dat iemand zichzelf ergens onderweg is kwijtgeraakt. Dan ontstaat bij mij meteen het vertrouwen dat we samen op zoek mogen naar meer rust, ruimte en een manier om weer thuis te komen bij jezelf.

Lees verder »

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *